Glomerulonephritis diétája, Glomerulonefritiszek
Tartalom
A nefrózis szindróma a leggyakoribb a 2—6 éves gyermekeknél — többnyire a fiúknál —, de bármely más életkorban is előfordulhat.
A betegséget a vese hajszálerei áteresztőképességének jelentős megnövekedése okozza. Negyven év felett inkább a rosszindulatú formái dominálnak. A betegséget a vizelettel való jelentős — naponta több mint 3,5 gramm — fehérje ürítése jelzi.
A nefrózis szindróma valójában több különböző betegség első megnyilvánulása, amely aztán lehet ártalmatlan, de akár halálos következménnyel járó betegségbe is fordulhat.
Többféle oka is lehet: streptococcus fertőzés, gyulladás vagy autoimmun betegség. Ahogyan a kiváltó okai, úgy a tünetei is különfélék lehetnek.
Jellemző elsődleges megnyilvánulása a vizenyő ödémamely az arcon — a szemhéjakon és a szem körüli kötőszövetekben —, illetve a bokán és az alsó lábszárakon jelentkezhet.
A vérnyomás emelkedése kezdetben nem jellemző, azonban egyes rosszindulatú formáinál — a betegség előrehaladtával — veseelégtelenség és magas vérnyomás is kialakulhat. A gyermekkori nefrózis szindróma nyomtalanul gyógyul. Amikor észrevették, hogy a kanyaró meggyógyítja ezt a betegséget, az orvosok rájöttek, hogy a gyermekkori nefrózisok az immunrendszer túlműködésének következményei, ezért az immunrendszer gyulladásgátlóval való legyengítésével legyőzhető a gyermekkori nefrózisok többsége.
Az úgynevezett gócos és a szelvényezett hegesedés szklerózis során a hajszálérgomolyag körül elhalt szövettörmelék fedezhető fel.
Glomerulonefritiszek
Ez a kór nefrózis szindrómaként kezdődik, majd hónapok múltával a veseműködés hatásfokának csökkenése észlelhető, majd a vese sorvadni kezd, ami veseelégtelenséggel jár. A betegség előrehaladását némely esetben sikerül immunbénító kezeléssel lassítani. A fokális szklerózis glomerulonephritis diétája esetek kis százalékában mutat öröklődést: az utódok 50 százaléka beteg lesz, férfiaknál harminc- nőknél ötvenéves kor körül.
Alport szindrómának nyest étrendje azt az elváltozást, mennyiben a fokális szklerózis betegséget halláskiesés kíséri.
A nefrózis szindróma tünetei
Az úgynevezett membranosus nephropathia és a mesangioproliferatív glomerulonephritis gyakran zsugorvesét okoznak, ami veseelégtelenséghez vezethet. Lefolyásuk immunbénító gyógyszerekkel fékezhető.
Zsugorvesének nevezzük azt az állapotot, amikor a vese szöveteinek jelentős részét — élettanilag értéktelen — hegszövet alkotja. A vese lényegesen kisebb lesz; először csökken a vizelet mennyisége, később teljesen megszűnik a vizeletelválasztás. A betegségnek létezik olyan formája — az autoimmun eredetű kórképek esetén —, amelyben gyorsan súlyosbodó glomerulonephritis alakul ki, akár egy éven belül elérve a teljes veseelégtelenség állapotát.
Halálos is lehet a nefrózis szindróma
A betegség ezen formája képes megtámadni a tüdő hasonló szerkezetű szöveteit is, ennek következtében súlyos tüdővérzés alakulhat ki, légzési elégtelenséggel — ekkor csekély a beteg túlélési esélye. A nefrózis szindróma meghatározása vizeletből mért fehérjemennyiség alapján egyértelmű lehet.
A lehetséges kezelés meghatározása — köztük a veseátültetést is — vesebiopszia és szövettani vizsgálat segítségével történik.
A glomerulonephritisek immunológiai betegségek, ezért szteroid gyulladásgátlókkal, illetve citosztatikus gyógyszerekkel kezelik. Ezek a gyermekkori nefrózisokat ugyan jól gyógyítja, sajnos azonban a fokálisz és szegmentális szklerózisra nem ad megoldást — a tudomány jelenleg még tehetetlen ezekkel szemben.
Az immunbénító kezelést csak addig szabad folytatni, amíg van glomerulonephritis diétája arra, hogy használ a betegnek.
A nefrózis szindróma kezelése
A kezelés kimenetele legfőképpen az alapbetegségtől függ. Amennyiben a vér méreganyagainak szintje eléri a veszélyes szintet — a gyógyszeresen nem gyógyítható fokálisz és szegmentális szklerózis esetében —, glomerulonephritis diétája 7 napos fogyókúra a művesekezelés vagy peritoneális dialízis.
A legjobb megoldást a veseátültetés jelenti, ami a beteg számára a dializáló készüléktől független életformát tesz lehetővé. Ha megfelelő donorvese áll rendelkezésre, azt a lehető legbiztonságosabban és leggyorsabban szállítják a műtét helyére és készítik elő.
A műtétet követően a beteg immunbénító kezelésre szorul, hogy immunrendszere ne támadja meg az idegen szövetet.
Kidney Failure Disorder Glomerulonephritis (GN) Explained
Ezek is érdekelhetik.